teisipäev, 27. detsember 2005

Pühad

Et siis häid olnuid ja jätkuvaid ja tulevaid pühi ja vana lõppu ja uue algust ja nii edasi. Vaikin nüüd vast aasta lõpuni.
PS Mul käis ikka Jõuluvana ka ning muu hea-parema hulgas oli suuuuur kotitäis "Cernitit", nii paarkümmendpaar tükki. Aitüma, taat!

neljapäev, 22. detsember 2005

Veel voolimismassist

Vastuseks Crazy kommentaarile, et mis ma sellest voolimismassist teeksin. Tõenäoliselt ma midagi nii keerulist kui nägude tegemine ära ei õpi, pigem sooviks valmistada pärleid kasutades lihtsamaid tehnikaid. Kõrval pildid plönnidest, mis said valmis kiiremini kui parasjagu ahjus kükitanud cannellonid. Värvid pole just mu lemmikud, kuid kasutasun seda, mis parasjagu kapis oli. Sedagi oli vähevõitu. Rohekad on eriti igavad, seega otsisin abi linaselt niidilt ning heegelnõelalt. Peale valmimist patsutasin linast niiti purgipõhjast kokkukraabitud hõbedase käsitöövärviga ja kuna värvi oli na vähe, siis peale kinnituse lisamist käin võru üle ka PVA-liimi lahusega, sedasi saab talle sobiva kuju väänata.
Tulevikus loodan ikka midagi ilusamat valmistada :)


Nüüd veel mõned Flickrist leitud voolimismassist ehete pildigaleriid: 1 2 3 4 5 6 7 8

teisipäev, 20. detsember 2005

Voolimismassist ehted

Kirjutasin eile pika loo voolimismassist (polymer clay, Eestis olen näinud müügil toodet "Cernit" nii Vunderi poes kui Da Vincis) ja õnnetul kombel on see tuulde lennanud. Egas midas, duubel kaks siis.
Alustada tasuks Polymer Clay Spot KKK-lehelt. Seal tutvustatakse algatuseks materjali ja vajaminevaid töövahendeid, edasi vaadeldakse erinevaid tehnikaid jms. (paremal pool punases kirjas on erinevad teemad)
Ning veel üks voolimismassi-KKK-leht.
Polyclayst leitud üksikasjalik canei meisterdamise õpetus: ehitamine ja kahandamine. See "pulga"-tehnika on üks enimkasutatavaid meetodeid ning annab lõputult erinevaid tulemusi.
Mõned näited: lapitehnika, teokarp, lill, kahevärviline, mitmevärviline, korvipunumise-tehnika, kassinägu, krüsanteem, liblikas, ametüst, türkiis, puuimitatsioon, lihtne pärl, pitsi-pulk, tähe-pulk, lumehelves, ruudu-pulk. (nüüd tulid sekka ka mõned mitte-pulgad, a las olla pealegi, mingi ettekujutus asjast on ehk saadud.)
Pärlite tegemiseks lõigatakse valmis pulgast imeõhukesi liistakaid ning pannakse nt mõne voolimismassist pärli peale, kuhu ta siis nö külge sulandub. Või kasutatakse mõne muu asja tegemiseks-kaunistamiseks.
Ka HGTV lehelt leiab palju voolimismassist meisterdamist.
Desiree kodulehel on samuti mitmeid õpetusi.
Polymerclay Express lehelt leiab mitmeid erinevaid võtteid voolimismassi kasutamiseks:
tindiga valmistet Mokume Gane, vale-merevaigu tegemine.
PCPolyzine pakub erinevaid õpetusi: vale-opaal, feather beads,
kassinäo tegemine, nüüd üks ülesanne edasijõudnutele - näo tegemine (põsed ja nina, silmad), huuled, näo täitmine, mandala (autori galerii).

Kui ma aastakese eest voolimismassi erinevad võimalused "avastasin", sattusin ma paariks päevaks hirmsuurde vaimustusse. Kuna aga sellega tegelemine nõuab tõsist pühendumist (ning ka mõningaid spetsiifilisi töövahendeid nagu makaronimasin ja skalpell), tuli varsti mõistus pähe ja ma loobusin. Küll tegin valmis ühe lihtsa pulga (rullimiseks kasutasin mingit pudelit ja lõikasin fileerimisnoaga) ja sellest kolm rohe-valget (ainsad olemasolnud värvid) pärli.
Aga tundub, et jõuan veel Jõuluvanale kirja saata, et toogu mulle, palun väga, nii 10 erivärvi "Cernitit". Pastategemise masinaga võib esialgu oodata.

pühapäev, 18. detsember 2005

Kootud kotikesed

Hulkusin Flickris ning sattusin Margaret Nicole'i kodulehele. Pakutakse vahvaid (ning lihtsalt teostatavaid) väiksemaid ning suuremaid kootud ridiküle. Hinnad samuti maailmaklassist ;)
Tunduvad üsna populaarsed olevat.

reede, 16. detsember 2005

Sallijäägid

Nii-nii, pakkumised olid head, a tegelt lahendasin olukorra tunduvalt lihtsamalt. Viskasin prügikasti...
OK, ei visanud. Kokkuhoidlik nagu ma olen. Keerasin nutsakusse ning mässisin villakihi sinna ümber ning viltisin pallikesi. Suuremaid kui harilikult, nii 4-5 cm diameetriga. Esimene kord mässisin pallidele suht tihedalt lõnga ümber ning viskasin koos järgmiste sallidega pesumasinasse. Viga. Lõng hargnes lahti ja väljusid valged plönnid. Järgmiseid viltisin kraanikausis seebi ja sooja/külma veega.
Siin nad siis on, nii plönnid kui mitteplönnid:



Ma mõtlesin, et kui veel paar kuud salle viltida ning jääkidest kuulikesi teha (sobivates toonides), saaks järgmiseks aastaks terve jõulukuuse komplekti. Paraku väikesed lapsed ei armasta selliseid stiilseid toon-toonis kaunistusi. Nad tahavad ikka kulda ja karda ja pudru ja kapsaid. Sestap kasutan vildipalle tiba teisiti (vihje, seda saab tulevikus kaela riputada):



Siin aga mu viiese tüdruku vildimaastik. Ma panin alumised kihid villa paika ning edasi ladus ta ise. Ning mässas vee ja seebiga. Rullis ka.



neljapäev, 15. detsember 2005

Veel salle

Peale suhteliselt edukat selle hooaja esimest sallitegu nakatusin taas viltimispisikust. Ideed keerlevad peas, näpud sügelevad, aint va villakuhi miskipärast kahaneb kogu aeg selmet kasvada.
Mis siis vahepeal valminud?
Beezh sall isiklikuks kasutamiseks, kuna tuli liig hõre. Olen seda ennegi täheldanud, et kui villavaru otsakorral, hakkan alateadlikult koonerdama ning liig õhukesi/vähe villakihte kasutama.
Vigadest õpitakse ning järgmine on juba toekam sall. Värvid pole selged, sest kaks alumist kihti on beezhist ning vaid pealmine tumelilla. (taas varude vähesusest tingitud, kuid kui pisik sees, ei anna oodata, mil uus villaloorilaar koju kantakse). Sestap on värvid omavahel segunenud ning tulemus hägune. Samuti tasub meeldejätmist, et tumedam värv "neelab" mustrit suurima heameelega, mistõttu on ka punased lehed sallil üsna silmatorkamatud.



Nüüd üks uut tüüpi üllitis. Sini-punane päikese- või tulesall, kuidas kellelegi.
Ning veel üks "tootearendus", mille idee mulle meeldib, kuid teostus nõuab täiendavat katsetamist. See sall siis villaloorist tehtud kitsama ning toekama põhiosaga, mille äärde villaheidest ning lõngast keerutatud laiem pits. Siin on mänguruumi küllaga, võib-olla proovin kunagi ühe variandina heidest heegeldet äärt.



Seekord olen "korralik" olnud ning sallid enne masinasse pistmist seebiveega üle käinud. Pildi pealt see ei paista, kuid tulemus tunduvalt korrektsem.
Lõpetuseks küsimus laiale ringile: mõista-mõista, mis sai äralõigatud salliäärtest?

teisipäev, 13. detsember 2005

Mütsid

Heegeldasin mõned mütsid Dagmarile Tartusse. Vihjeks klapid ja umbkaudu ka värvid, muus osas olid mul vabad käed.
Esimene tuli tiba suur. Teise tegemisel katsetasin teistmoodi tegumoodi ning see tuli lõbus ning istub paremini peas ka. Kolmandas ühendasin teise mütsi lõike ning esimese "naiselikkuse".
Kulla Dagmar, valik on Sinu!



neljapäev, 8. detsember 2005

Pesumasinas viltimine

Saades innustust Crazy imelistest sallidest, tuli tahtmine ka miskit ilusat luua. Lootes pesumasinale. Enne tegutsema asumist kiikasin inspiratsiooniks Yaga.ru lehele. Kuigi neil pole tegu märja viltimisega, on sealt nii mõndagi õppida. No ja vaatamata säärasele "eeltööle" väljus mu masinast täpne Crazy salli koopia. Sry!





Kuna hoog oli sees, otsustasin proovida ka miskit muud. Tegin peamiselt valgest ja hallist heidest peleriini. Krae-ossa lisasin ka villaloori ning peale ladusin roosa mustri. Pesumasinast välja tulles polnd ta ei peleriin ega sall. (salliks liig kaardus ning peleriiniks liig kitsas). Kuna kaotada ei olnud midagi, lõin oma terava heegelnõela pehmesse vilti ning heegeldasin äärtesse veidi lisa.
Talvisem ja tagasihoidlikum pool:



Kribu-krabuline:



Kokkuvõtteks niipalju, et heidest ja lõngast laotud asju julgen ka edaspidi pesumasinale usaldada. Kui aga kasutan loori, pean siiski tegema nii nagu läinud aastal: esmalt köögipõrandal väikese uputuse korraldama st käsitsi seebiga viltima ning seejärel kui villale on moodustunud "nahk" võib asja vanasse tekikotti rullida ning palvete saatel pesumasinasse pista. Sedasi on asi rohkem kontrolli all, muster ei liigu paigast ega pole ohtu, et moodustuksid inetud kortsud villale. Kõige ideaalsem oleks muidugi kogu töö käsitsi ära teha, aga no niii virgaks pole mul lähiajal küll lootust saada.

teisipäev, 6. detsember 2005

Lene Frantzen

Taani disainer Lene Frantzen valmistab lahedaid vildist patju. Tehnika erineb veidi harjumuspärasest. Nimelt on erinevat värvi vill kokku rullitud, seejärel rullina vilditud ning valmis vilt lahti lõigatud. Tulemus meenutab puu ristlõiget. Huvitav.

teisipäev, 29. november 2005

Seelik ja peleriin

Varasügisel valmisid mul paar motiividest seelikut ning peleriin.
Kui läinud hooajal olid mu erilised lemmikud kõiksugu roosad ja lillad toonid, siis sel sügisel meeldivad hoopistükkis oranzhid ja telliskivikarva.

Seeliku valimistamine käib nii: valida välja sobivad lõngad, heegeldada hunnik suuremaid ja väiksemaid motiive. Kui neid on juba üsna paras kogus, sättida värvi järgi paika ning hakata kokku heegeldama. Sealt kus jääb puudu, heegeldada sobivas toonis motiive juurde jne. Ühesõnaga puhtalt tunnetuse värk, ei mingit matemaatikat ;)

Peleriin on valmistet sarnaselt, kuid seejärel veidi kinnis- ning aassilmuseid ja pisikesi jubinaid peale ja külge heegeldet. Võiks tunduvalt enam kaunistet olla, kuid isu sai toona otsa.
Kasutanud olen peleriini nii sihtotstarbeliselt (st õlgadele laotatult) kui ka sallina ümber kaela mässituna ning ka pükste peal kintsusoojendajana.



neljapäev, 24. november 2005

Õllepudelikorkidest ehted

Freshcrafts.com pakub õllepudelikorkidest valmistet kõrvarõngaid ja ripatseid, sõrmuseid, käevõrusid.

Ehete autor Karen Peterson õpetab, kuidas neid valmistada.

Veel paar näidet, kuidas fotode või ajakirjaväljalõigete ning õllekorkide abil ehteid meisterdada:
sonyastyle.com
azcentral.com

kolmapäev, 23. november 2005

Kes tahab teha head?

Kes tahab veel enne jõulu veidi head teha, see sibagu ruttu Elsa juurde. Oodatakse kaasalööjaid lapiteki õmblemisel.

teisipäev, 22. november 2005

Suurbritannia tekstiilitudengite tegemised

Prudence Mapstone pani üles mõned pildid Londonis "Knitting and Stitching" messi raames toimunud tekstiilitudengite konkurssi töödest.
Nood äratasid huvi ning sundisid google poole pöörduma.

Siin siis kõigi osavõtjate tööd koos autoripoolse kirjeldusega. And the winners are...

2004.a konkurss.

reede, 18. november 2005

Kay Kahn

Kay Kahn valmistab lapitehnikas keerukaid mitmekihilisi ning rohkelt täistikitud anumaid. Neid pakub vaatamiseks Thirteen Moons Gallery, Hibberd McGrath'i galerii ning fiberscene.com.

Kunstniku leidsin tuhnides Layers of Meaning arhiivis.

kolmapäev, 16. november 2005

Heegeldatud sallid

Leidsin täna, et sarnaselt peakatete ning kottide väljapanekule, on Prudence Mapstone'i kodulehel olemas ka sallide näitus.
Sealt leiab kaks väljapanekut (aprill 2005 ja august 2005) ning samas on ka võimalus liitude meililistiga, et tulevikus enesegi töid sealsamas eksponeerida.

esmaspäev, 14. november 2005

Netinäitused

Eilsest on ametlikult üleval freeform-heegeldajate onlain-näitus "Fiber Odyssey".
Lühidalt oli see selline ettevõtmine, kus 61 heegeldajat 10 eri riigist saatsid igaüks 61 viiemeetrist lõngajuppi, need sorteeriti laiali, saadeti osalejatele tagasi (igaühe pakis oli nüüd 61 erinevat lõnga), ning nood pidid sellest heegeldama ühe scrumble'i. Kasutada võis neid lõngu, mida igaüks soovis. Nö "päriselus" toimuvale näitusele minev scrumble pidi olema +/- 20x20cm, kuid netinäitusele piiranguid polnud. Kes soovis, võis selle tarbeks heegeldada eraldi lapikese (või lausa mitu) ning see võis olla ka mõõtmetelt suurem. Paljud heegeldasid siiski ühe ja ainsa, mis esindab neid nii reaalses kui virtuaalses näitusesaalis.

Lisaks sellele on Sharon kõik tähtajaks (8.nov) valminud "Bags of fun" kotid üles riputanud. Loodetavasti tuleb sinna peatselt lisa, sest alustajaid oli tunduvalt rohkem...
Ülevaate kottide valmimisest leiab siit.

reede, 11. november 2005

Vanast uus

Crispina nimeline ettevõte tegeleb alates 1987.a vanast uue loomisega. Nad ostavad kokku kasutatud villaseid kampsuneid, puuvillaseid T-särke, teksaseid ning loovad neist armsaid kodutekstiile.
Kampsunid vanutatakse ning neist õmmeldakse tekke ja patju.
Ka vanad teksad saavad uue elu.
Samuti puuvillased T-särgid ning meeste triiksärgid, millest valmistatakse nii tekke kui ka patju.
Ülevaade pakutavatest toodetest ning ettevõte eesmärgist.

kolmapäev, 9. november 2005

Töökad käed: Ajalehtedest istepink

Pole ahju, kuhu vanu lehti toppida? Pole hullu! Ajalehed võivad ka muul moel kasulikuks osutuda. Näiteks võib neist valmistada istepingi.
Väike tutvustav tekst treehuggerilt.

Minu tänud läevad taaskord art for housewife 'ile.

Thomas Horst

Thomas Horst on vaieldamatult üks mu lemmikuid. Viltijate hulgast. Sattusin nägema tema näitust läinud aastal ning olen senini lummatud.
Täna hommikul leidsin ka tema koduka, kus lisaks kleitidele on näiteid vilditud peleriinidest, sallidest, jakkidest jm.

teisipäev, 8. november 2005

Paar salli

Nädalavahetusel viisin linna neli salli (samast seeriast) ning viis vanutatud ning freeform-motiiviga kaunistet mütsi.
Pildid kahjuks vaid kahest sallist:



esmaspäev, 7. november 2005

Dianne Vetromile

Dianne Vetromile on iseõppinud kunstnik, kes alustas aastaid tagasi käsitsimaalitud ning igasuguseid vidinaid täisliimitud dressipluusidega. Nood osutusid tõelisteks hittideks ning maandusid korra isegi Vogue'i esikaanel.
Mõne aasta pärast katsetas kunstnik mööbli kaunistamist: toolid; toolid ja lauad, peeglid, valgustid.
Lisaks sellele on ta ehtinud erinevaid anumaid; valmistanud prosse.

Kunstniku jälgedele juhatas art for housewives.

kolmapäev, 2. november 2005

Bags of fun

Teinegi koostegemine hakkab lõpule jõudma. Sharon B poolt augustis algatatud Bags of fun-nimelise ürituse tähtaeg kukub 8. novembril. Sedapuhku oli ülesandeks valmistada vanadest teksadest kott. Kaunistamiseks võis kasutada misiganes tehnikat.
Ma siis heegeldasin natuke ning proovisin ka tikkimist, mida (kui arvata välja 10- aastaselt ristpistes tikitud tilluke päevalill) ma varem polnud teinud. Siin on samm-sammult näha minu koti saamislugu. Ning siin teiste tegemised.

Valmis üllitis eest



tagant



ning ülalt



Kui kõik saavad oma töödega ühele poole, riputab Sharon need ilmarahvale imetlemiseks ka kuskile netigaleriisse. Eks ma annan märku kui asi sealmaal.

pühapäev, 30. oktoober 2005

Scrumble

61 heegeldajat 10 riigist vahetasid omavahel lõngu ning seejärel heegeldas igaüks ühe freeform tehnikas lapikese.
Projektist kirjutasin lähemalt siin.
Novembri teisel nädalal avab uksed ka virtuaalne näitusesaal. Edaspidi rändavad need 61 lapikest ringi Ameerikas ja Austraalias ning võimalik, et põikavad kevadel ka Inglismaale.

Minu pisike panus:


Kasutasin kõiki saadetud lõngu. Kuna mõned naised saatsid kaks või kolm erinevat lõnga, siis mahutab see 22 x 22 cm lapike vähemalt 65 lõnga. Mõnega on tehtud vaid paar pistet, kuid mulle oli oluline, et nad kõik oleksid seal sees.

reede, 28. oktoober 2005

Irene C Reed

Keda huvitavad ekstravagantsed ning ebaharilikud käekotid, kiigake Irene C Reedi valmistet taieseid.
Siin kirjeldab kunstnik lühidalt tööprotsessi.

teisipäev, 25. oktoober 2005

Anne Honeyman

Anne Honeyman on mitmekülgne tekstiilikunstnik. Tema kodulehelt leiab pilte nii seinavaipadest kui ka kottidest, kelladest ning ehetest.
Mulle meeldisid aga enim imelised tekstiilist anumad.
Need on valmistet nn free lace tehnikas, kus kahe kihi hiljem vees lahustuva materjali vahele asetatakse igasuguseid erinevaid kangaribasid, niite, lõngu, paelu jne ning õmmeldakse õmblusmasinaga tihedalt läbi. Seejärel pestakse see vees lahustuv materjal maha ning alles jääb vaid niidist-lõngast kokkupandud kiht. Väga põnev tehnika. Ons keegi seda kasutanud? Ning kas siinmail seda vees lahustuvat kraami ka kuskilt leida võiks või tuleb netist tellida?
Siin üks õpetus selle tehnika kohta ning siin info erinevate vees lahustuvate materjalide kohta.

Magic ball...

...ehk siis võlukera on samuti abiks freeform heegeldamisel-kudumisel.
Võlukera kujutab endast kõikvõimalikke omavahel kokku seotud ning keraks keritud lõngu. Võtta jupike ( nt 50 cm/75cm/1m/1,5m või misiganes pikkus) ühest lõngakerast, siduda sellele otsa tükike teist sorti lõnga, siis kolmandat, siis jälle esimest, siis neljandat jne jne, samal ajal seda keraks kokku kerides.
Võlukerasid võib teha toon-toonis ning sarnastest lõngadest. Või kasutada nimme väga erinevaid lõngu. Puuvillane kõrvuti jämeda villasega, karvane siledaga jne.
Niisuguseid lõngakerasid on FF-sõltlastel hea kasutada näiteks reisil olles, kui heegeldamata siiski olla ei saa, kuid tervet korvitäit lõnga ei ole võimalik kaasa vedada. Või neil hetkedel, mil puudub soov iga natukese aja järel otsustada, millist lõnga nüüd küll kasutada.
Samuti saab sel moel lahti tülikatest lõngalõppudest, mida ära ei täi visata, kuid mis muidu võtaksid rohkem ruumi ning kipuksid aeg-ajalt omavahel sõlme minema (vähemalt minu omad teevad küll nii).
Võlukera ei peagi ühe õhtuga valmis saama. Kes soovib neid luua kindlas värvigammas (nt üks sinistes-rohelistes toonides, teine kollase-oranzhi-punasekirju vms), siis võib alustada mitme keraga korraga. Kerida sinna peale nii palju lõnga kui parasjagu kodus juhtub olema ning jätkata kunagi hiljem, kui lõngalõppude varud taas täienenud on. Kindlasti leidub lahkeid naabreid-sõpru-sugulasi, kes heameelega loovutavad oma mõttetuna näivad lõngajäänused ;)
Ning kui kera valmis, siis heegeldama-kuduma! Kasutades kas FFtehnikat või traditsioonilist heegeldamist-kudumist. Miljonid sõlmitud "sabad" võib töö käigus sisse heegeldada-kududa või jätta nad nii kuis on. Võib ka kõik sabad töö paremale poolele tuua ning luua spetsiaalselt selline eriti-karvane-ese. Sabade otsa võib samuti suuremaid pärleid vms riputada.
Ma kujutan ette, et näiteks sellised sallid võiksid päris põnevad olla.

pühapäev, 23. oktoober 2005

reede, 21. oktoober 2005

Kiirsall

Poolteist tundi peale üleeilse lookese kirjutamist võtsin pesumasinast välja säärase eseme:



Sellest poolteisest tunnist pool kulus materjali väljakraamimisele, villaheide ning lõngadega vanale tekikotile mustri joonistamisele (abiks oli ka viiene tirts, kes miskipärast tahtis ribadeks lõigata kas mu kõige hinnalisemaid lõngu või siis puhast akrüüli, mis teadupärast ei vanu), kogu krempli kokkurullimisele, haaknõeltega kinnitamisle ja kokkusidumisele ning pesumasina hoolde usaldamisele. Järgmise tunni tegi tööd pesumasin üksi.
Ei saa mainimata jätta, et ma olen säärase tööjaotusega väga rahul ;)
Läinud aastal viltisin ma salle ikka villaloorist ning lõnga kasutasin vaid mõnikord kaunistuseks. Aga toona sai esialgu ikka seebiveega mängitud ning käsitsi mässatud ning alles siis, kui villakihid juba korralikult kokku olid viltunud, jätsin nö musta töö masinale.
Tegelikult tegin ma üleeile korraga kohe kaks salli, kuid teisel kasutasin keskel ka ühe õhukese kihi villaloori. Ning see jäi ühest otsast liig krimpsu.
Võrksalle aga teen kindlasti veel.
Siinkohal soovitan ideede saamiseks kiigata Yaga.ru kodulehte: sallid;
suured õlasallid, teine tehnika, kuid ideid saab siitki; ja veel ja veel.

neljapäev, 20. oktoober 2005

FF õpituba: Ideed

Rõhutan veelkord, FFi võimalused on piiritud.
See ei pea sugugi koosnema ainult pisikestest motiivikestest kokkupandud lapikestest.
Eeskujuks võib võtta iiri pitsi ning luua ka kergemaid ja õhulisemaid esemeid. (Myra Woodi elevandiluukarva suvine pluus)
Või panna töö kokku suurtest tükkidest. Ühesõnaga, tehke tõepoolest nii, nagu ise tahate.
Ka ei pea valmistama selles tehnikas tervet eset. Mõned näited, kuidas kasutada üksikuid FF motiive:

*Üks pealeõmmeldud scrumble võib kotile täiesti uue ilme anda.
*Sama lugu mütsidega. Võib valmistada terve peakatte selles tehnikas, kuid võib kasutada vaid ühte FF motiivikest peakatte kaunistamiseks.
*Ja sokkide-kinnastega sama asi. Muide, harjutades ühevärvilise lõngaga bullionite tegemist, kandus mõte Maru kinnastele. Kootud nuppude asemele sobiksid suurepäraselt ka rohkete bullionitega (või nuppudega) motiivikesed. Eriti lihtne oleks õmmelda heegeldet ning pärlitega täiendet scrumble poest ostetud sõrmikule ;)
*FF motiivikestega võib kaunistada ka kampsunikaelust või teha selles tehnikas vaid varrukaotsad ning alläär.
*Heegeldada selles tehnikas terve sall või õmmelda üksikud motiivid sallile otstesse

Lisan lõpetuseks huvilistele veel mõned saidid:

*Agatha Olek
*Ming-Yi Sung
*Ana Voog
*Elaine Evans
*Gina Renay
*Audrey Dixon
*Jeanne Taylor
*Kaye Adolphson
*Pearl Moon (muide, see on tal õpitoas valmistet elu esimene scrumble)
*Isabelle Navarre
*Susie Bowring-Miller
*Katherine Kowalsky
*"If the hat fits"
*"A girl can never have too many handbags"

FF õpituba: Lapikeste ühendamine, viimistlemine

Heegellapikeste (scrumbles) ühendamiseks on mitu võimalust.

Neist levinuim tundub olevat kokku õmblemine.
Heegeldades mõnd suuremat asja (kotti, kampsunit vms), tasub teha endale selle eseme lõige. Kui osa lapikesi valmis heegeldatud, võib hakata neid lõikele sättima. Sedasi tekib parem üldmulje sellest, milliseid värve-heegelpisteid kasutada veel heegeldamata lapikestes ning kui suured või mis kujuga need peaksid tulema.
Tuleb arvestada sellega, et kokkuõmblemisel võib muutuda lapikeste suurus ja kuju veidi. Tekkinud augud või puudujäägid saab alati täita uute motiivikestega.

Teine võimalus on motiivid omavahel kokku heegeldada. Kasutades nt kinnissilmust. Asetada lapikeste servad vastamisi ning heegeldada kas töö paremalt või pahemalt poolt omavahel kokku.
Lapikesi võib ühendada ka ahelsimustega sarnaselt linikute heegeldamisel kasutatavatele võtetele.

Kolmandaks võimaluseks on need omavahel kokku kududa, eriti kui FF esemes on kudumist kasutatud. Kuid siin ma paraku abiks olla ei oska.

Margaret Hubert valmistab FF kotte nii, et õmbleb heegeldet motiivid fliisile. Töö käigus täidab kõik augud ja tühimikud ning seejärel õmbleb koti kokku ning vooderdab seest.
Samas võib valmistada kotti ka nii, et koti alusriie jääks nähtavale.

Lõngaotste peitmisest

*Lõngaotsi tasub nii palju kui võimalik töö käigus sisse heegeldada, siis on hiljem hõlpsam.
*Või jätta pikemad otsad rippuma ning need pärast kas peenemat heegelnõela või sukanõela kasutades töö sisse peita.
*Üheks võimaluseks on sõlmida lähestikku paiknevad lõngaotsad omavahel mitu korda kokku ning lihtsalt ära lõigata.
*Samuti võib mõnel puhul lõngaotsad nimme töö paremale poole tuua ning jätta sinna rippuma. Neile võib otsa ka helmeid või pärleid kinnitada.


Veidi erinevatest heegelpinna kaunistamise võimalustest.

*Heegeldamine

Töö mitmetasandiliseks muutmiseks võib kasutada pinnale heegeldamist (surface crochet).
Originaalis näeb see välja nii, et heegeldatakse harilikule heegelpinnale nö teise korrusena mustreid peale, kuid sama võib kasutada ka FF tehnikas. Näiteks kui töös on mõni koht, mis tundub liig "paljas" olevat või mille värv ei näi sobivat teistega, siis kasutage pinnale heegeldamist.
Samas tehnikas loodud vahva "vahvel", mis leitud ühe jaapanlanna bloogist. Seal tasub veidi ringi vaadata, sest nii tema kudumid kui heegeldised ning segatehnikas (ka makramee) tööd on vapustavad.

Võib heegeldada eraldi motiivikesi ning need heegeldisele peale õmmelda.
Üks element, mida Prudence Mapstone tihti kasutab, on väike ühekordsetest sammastest heegeldet "künkake" (heegeldada 10-12 sammast ringi, olenevalt lõngast, peaasi, et moodustuks "künkake", mitte lame ring. katkestada lõng). Need siis õmmeldakse töö pinnale (või kasutatakse "scrumble" tegemisel).
Kui pöörata aga see moodustis tagurpidi, saame kausikese. Õmmeldes selle töö peale, võib sinna sisse kinnitada mõne nööbi, teokarbi, pärli vms.

*Tikkimine

Samamoodi võib heegeldise elavdamiseks kasutada tikkimist. Ükskõik millise niidi, lõnga või paelaga.
Siin üks põhjalik tikkimispistete kogum Sharon B-lt ning õpetused paelaga tikkimiseks Isetegija foorumist.
Kaunistada saab ka pärlite ja litritega jne.
Samuti võib kasutada ka vilditud kuulikesi ja muid vildist motiivikesi, heegeldatud nööpe-pärleid. Põimida heegeldisest läbi paelu, pitse. Kaunistada sulgedega. Ja nii edasi.
Siin saab näha, kuidas äärmiselt lihtsad heegeldised on huvitavate lisanditega põnevaks tehtud. Valige "previous collections" ja sealt kevad-suvi 2005.

kolmapäev, 19. oktoober 2005

Vabatehnikas vanutet sall

Olles sukeldunud kõrvuni FFheegeldamise maailma, jätsin paariks päevaks kaasmaalaste bloogid unarusse. Õnneks leidus oidu täna neile pilk peale visata. Sest...
Oravakese käest sain säärase lingi. Ning Anniki, va nobenäpp, on juba sarnase salli valmis meisterdanud.
Tänud teile! Seda tahan ma küll nüüd ja kohe proovida!

teisipäev, 18. oktoober 2005

FF õpituba: Erinevad heegelpisted

Lisaks teada tuntud heegelpistetele nagu ahelsilmus, kinnissilmus, erinevad sambad ja nupud, tasub FFhuvilistel tutvuda ka mitmete teiste eriliste pistete või nende kombinatsioonidega.
* Bullion
Sellest kribasin ka siia mõni aeg tagasi. Ampsak leidis sellise kauni näite.
Muide, vaadates usinate "õpilaste" esimesi katsetusi, tundub, et see piste kõigil (kes postitanud) juba käpas!
* Cluster (nupp. kuna ma pistete eestikeelseid nimetusi niikuinii ei tea, kirutan need segaduse vältimiseks ingl.k. samas, kui keegi teab eestikeelseid vasteid, andke teada, ma õpin ka ära)
* Popcorn (tüsedam nupp)
* Puff stitch (veel üks nupuke)
* Sambaid võib heegeldada ümber eelmise rea sammaste.
* Risti heegeldet sambad
* Hea reljeefse pinna saab, kui heegeldada vaheldumisi 1 kinnissilmus ja 1 kolmekordne sammas (või misiganes kordne)
* Värviliste spiraalide heegeldamine
* crab stitch (tagurpidi kinnissilmus, heegeldatakse vasakult paremale. veel üks õpetus)
* Heegeldatud palmikud

Lisan veel mõned saidid, kus leidub mõningaid pistete kombinatsioone:
*1905.a väljaandest
*7ja.ru albumites on Laimal palju Ukraina ajakirju "Duplet" (umbes lehekülje keskel), kus lisaks kohati üsna hullumeelsetele heegeldistele on igas numbris ka heegelmustreid.
* heegeldet detailide ja motiivide kogu Isetegija foorumist.
* sealtsamast veel erinevaid heegelmotiive.

Teades, et siin on koos väga usinad ja teadjad heegeldajad, on kõik täiendused ning parandused teretulnud. Selleks ning igasugusteks muudeks FF-alasteks tähelepanekuteks-küsimusteks-muljeteks on olemas Isetegija õpituba.

Vaadates usinate "õpilaste" saavutusi, võime võtta järgmiseks ülesandeks heegeldada üks scrumble ühevärvilise lõngaga. Sedasi saab pearõhu asetada just erinevatele heegelpistetele.
Kes aga pole veel jõudnud alustada, ärge muretsege, kiiret pole kuhugi, igaüks tegutsegu omas tempos ning riputagu tulemused väljanäitusele Isetegija pildialbumisse või flickri keskkonda.

FF õpituba: Algõpetus

Nagu te kõik juba näinud olete, võib FFis fantaasial vabalt lennata lasta. Mõisted nagu "õige" ja "vale" puuduvad. (Kuigi ka selle tehnika juures leidub üksikuid tähenärijaid, kes heegeldamise asemel pühendavad oma aega arutelule, kas tegu "tõelise" FFiga. See selleks)
FFis toimub heegeldamine misiganes suunas. Alustatakse näiteks mingist pisikesest ringmotiivist. Lisatakse mõned nupud, vahetatakse lõnga, tehakse mõni teistsorti piste. Tavaliselt heegeldatakse sedasi umbes käelaba suurused lapikesed (scrumbles), mis hiljem peale sättimist ja kombineerimist üheks tervikuks esemeks õmmeldakse (või heegeldatakse). Ka see lapike ei pruugi olla ühest tükist, vaid võib koosneda mitmest väiksemast motiivist, mis heegeldatakse või õmmeldakse kokku. Kel kudumine käpas, võib sekka ka kududa.
Reljeefsuse saavutamiseks võib kasutada pinnale heegeldamist (surface crochet). Valmisheegeldet kohta torkad heegelnõela sisse just sinna, kuhu hing ihaldab ning heegeldad nö teise korruse asjale peale. Kasutada võib ahelsilmuseid, sambaid jne. Üks minu jaoks uus leid on "crab stitch" (eestikeelste nime ei tea, kuid tehakse kui tagurpidi kinnissilmust st heegeldatakse vasakult paremale.)
Mõned näited lapikesega alustamiseks:
myra teeb nii
ja marlo naa.
Prudence'i kodulehelt leiab algõpetuse valides menüüst "what is freeform".
Ka isetegijad on selle kohta nii mõndagi kogunud.

Minu puust ja punase proovilapi leiab Isetegija foorumi juurde loodud õpitoa pildigaleriist.

Valik erinevaid heegelpisteid (ingl k):

Stitchguide.com
Crochetnmore.com

Liia kodulehel on ka eestikeelsed õpetused.
Ka isetegija footumist võib heegeldamise ja kudumise alajaotusest leida erinevate pistete ning motiivide õpetusi. Abiks võib võtta ka mõned fragmendid linikutemustrist jne.

Lõngavahetus las areneb omasoodu. Ma arvan, et on õige aeg haarata härjal sarvist ning teha esimese heegellapikesega algust. Kasutades misiganes kodus leiduvaid lõngajupikesi. Orienteeruvaks küljepikkuseks võiks olla 15-20 cm (aga kui proovilapike töö käigus otsustab näiteks baretiks kasvada, siis lasku aga käia!). Kasutada võib nii vähe või palju erinevaid lõngu kui hing ihaldab.

PS Kuna rahvas räägib, et flickri keskkond liig ebamugav, siis tublid Isetegijad lõid oma foorumisse Õpitoa, mille juures ka pildigalerii, kuhu kõigi FFkatsetused oodatud on!

esmaspäev, 17. oktoober 2005

FF õpituba: Lõngade valik

Freeform tehnikas heegeldamisel oleneb tulemus suuresti lõngade valikust. Mida erinevamad on lõngad koduses lõngavarus, seda suurem on tõenäosus luua midagi eriti erilist ;)
Lihtsaim võimalus kiiresti palju eriilmelisi lõngajuppe saada, on korraldada teiste FFhuvilistega lõngavahetus. Näiteks 10 m jupiga saab FFis juba päris palju korda saata.
Lõngavahetust posti teel võib arutada Freeform heegeldamise grupis.
Teine võimalus Tallinna ja Tartu inimestel oleks vahetada lõngu oma iganädalastel kooskudumistel.

Veel üks võimalus uute värvide-tekstuuride saamiseks on mitme lõngaga koos heegeldamine. Kui kellelgi juhtub olema näiteks peenikest masinalkudumise lõnga, võib end vabalt maalikunstnikuna tunda ning erinevaid lõngu kokku segades luua uusi toone.

Samuti võib heegeldamiseks kasutada riide- ja naharibasid. Kui tegu sellise esemega, mida pole hiljem tarvis pesta (seinapildid, anumad, skulptuurid jms), avardub kasutatavate materjalide hulk veelgi. Käiku võivad minna kõiksugu traadid, nöörid, erinevast materjalist kingipakkimispaelad, paber jms. Näiteks kohvimasina filtrid olla üks hea materjal. Neid värvitakse akrüülvärvidega, lastakse kuivada, lõigatakse ribadeks ning tehakse siis "kunsti". Samuti vaatasin ma Filati poes Müürivahe tänaval lähemalt ühte laia paela moodi lõnga (asus kuskil akna all), mis meenutas kangesti äravärvitud ning ribadeks lõigatud vaheriiet (seda, mida õmblemisel kasutatakse). Igaljuhul tõin ma ema juurest ära miskid vaheriide jupid ning üritan mõnel vabal hetkel sellega katsetada.

Hea õnne korral võib leida lahedat lõnga kaltsukatest. Ise sain sel nädalal Balti jaama turult paar head tokki. Usinamad võivad ka ilusast lõngast kootud second-hand kudumeid üles harutada ning sedasi oma tagavara suurendada.
Käisin ka Nrva mnt-l Liann lõngades ja Müürivahe tn-l Filati poes. See viimane mu lemmikpood. Ka sealt saab muide mõndasid efektseid lõngu üsna soodsa hinnaga. Üsna mitmed FFi sobivad lõngad maksid +/- 20 eeku. Nüüd tuleb lihtsalt lõngapoes teise pilguga ringi vaadata, mitte nii, et ahhaa, sellest saaks hea kampsuni, vaid hoopis ohhoo, see on just sobiv FFi jaoks!




Freeform heegeldamise õpituba: Sissejuhatus

No nii. Ühest Isetegija foorumis lendulastud lausest on sündimas (mulle teadaolevalt) esimene virtuaalne käsitööalane õpituba meie kodumaal ;)

Osaleda võivad kõik, kes soovivad. Heegeldamisoskus võib olla täiesti algeline. Kes kohe väga soovib, võib heegeldamise just nimelt selleks otstarbeks - freeformi (edaspidi ka lihtsalt FF) õppimiseks - enesele selgeks teha. Kusjuures tihtipeale on täiesti algajatel tunduvalt lihtsam FFiga pihta hakata, kuna neil puuduvad igasugused stamparusaamad, mis on heegeldamises "õige" või "vale". Üheks selliseks heaks näiteks on Ana Voog.

Mõned saidid arusaamiseks, mis see freeform siis endast kujutab:
*Momendil maailmas üks juhtivaid freeformereid austraallanna Prudence Mapstone, kes reisib FFi tutvustades palju ringi ning õpetab erinevates õpitubades.
*Freeformcrochet.com, kuhu on koondatud FF näited erinevatelt autoritelt ning FF-alane lingikogu.
*Ühtede FFpioneeride James Waltersi ja Sylvia Coshi sait.
*Jenny Dowde. Temalt on ilmunud ka teos "Freeform knitting and crochet" ning jutud käivad, et varsti ilmub 2 uut üllitist.
*Ameeriklanna Margaret Hubert.
*Austraallanna Susie Bowring-Milleri koduleht.
*Myra Wood

Lõin meile piltide ülesriputamiseks ning aruteluks Flickri keskkonda oma grupi: Freeform heegeldamine. See on avalik grupp, millega võivad liitudada kõik soovijad. Esmalt tuleb luua endale Flickr.com account ning seejärel ühineda grupiga. Kui kellegil tekib küsimusi, siis küsige julgelt!




laupäev, 15. oktoober 2005

Vilditud sõrmused

Samal ajal, mil ma viltisin esmakordselt villapalle koos lõngaga, valmistasin ka ühe sõrmuste seeria. Mustri tegemiseks kasutasin sedapuhku kõrge mohäärisisaldusega lõnga. Peale tikkisin pärleid. Need sõrmused kukkusid välja tunduvalt suuremad kui mu varasemad üllitised.



kolmapäev, 12. oktoober 2005

Vilditud kõrvarõngad

Kadri tundis huvi, kas ma vilditud ehteid veel teen. Ikka teen, aga ainult siis kui vaim peale tuleb. Tegelikult on mind ootamas kausitäis juba ammu valmisvilditud kuulikesi ning ka mõned ülevilditud veinipudelikorgid. Vaja vaid pärlid-niidid-nõelad välja võtta ning asi ära viimistleda. Loodetavasti saab see sel nädalal tehtud.
Seniks mõned näited kõrvarõngastest. (Need siin on väheste pärlitega või üldse ilma, sihukesed tagasihoidlikumad)








Crochet Dude

Jätkan meestega.
Drew Emborsky pole ei Horst Schulz ega Kaffe Fasset, vaid niiöelda harilik mees tänavalt. Oleks ta õrnemast soost (ning elanuks enne internetiajastut), siis vaevalt ma ta tegemistest midagi teaksin.
Kuid olles mees, kes koob ja heegeldab ning kajastab oma toiminguid ka veebipäevikus, on ta saanud tuttavaks ka laiemale üldsusele.
Ta on üllitanud mitu heegelbroshüürikest ning jagab ka tasuta tegevusjuhendeid.

esmaspäev, 10. oktoober 2005

David Walker

Egas ainult naised tegele lappimisega.
David Walker tegi esmakordselt lapitööga tutvust 1981.a, mil valmistas ühes õpitoas padjakatte. Siis polnud tal veel õrna aimugi, milleni see viib.
Nüüdseks on tast saanud kuulus lapikunstnik, kes lisaks loomisele õpetab ka teisi, samuti tegeleb fotograafia ja veebidisainiga.
Tööde galeriid.

neljapäev, 6. oktoober 2005

Vanutatud kotid

Sooviti saada vilditud kotti, kuna aga mu majapidamises villalooriga momendil kehvad lood, pakkusin alternatiivina välja, et heegeldan ning vanutan. Läinud aastal tegin sedasi mütsilotusid ning need kukkusid üsna hästi välja.
Vanutatud kotid kaunistasin pealt heegeldet lilledega.
Pildid nigelavõitu, sest asjad said liig hilja valmis ning välguta ei saand läbi. Värvid mööda.





Ei ole minust tellimise peale tegijat. Kui aeg surub peale, siis tihtipeale jääb kripeldama, mida oleks võinud teisiti teha või juurde lisada jne. Mulle meeldib teha hunnik asju valmis ning siis kuskil laadal maha parseldada. Siis saab ighaüks selle, mis meele järgi ning kõigil süda rahul. Põdeja olen, noh, kui siin avalikus kohas muidugi sobib seda tunnistada ;)

Kamaluga käsitööblooge

Suuresti tänu nobedate näppudega kaalukatele, kes mõni aeg tagasi lõid uue käsitööfoorumi Isetegija.net, on Eesti käsitöömaastikule lisandunud hulganisti uusi blooge.
Head tutvumist!

kolmapäev, 5. oktoober 2005

Liz Berg

Liz Berg tegeleb lapimaaliga (art quilt). Ta kasutab oma töödes enamasti isevärvitud kangaid, palju kangakihte ja erinevaid tehnikaid ning paneb i-le punkti õmblusmasinaga tikkides.
Kunstniku tööde galerii ning bloog.

esmaspäev, 3. oktoober 2005

Kangavärvimine Sonji moodi

Sonji Hunt näitab, kuidas ta kangaid värvib.

Tekitas mus tahtmise KOHE järele proovida! (aga on öö ja mul pole ei kangast ega värvi.)

reede, 30. september 2005

Töökad Käed

Nööpidest heegeldatud kaelakeed.
Inglisekeelne õpetus siin, kuid piisab ka pealevaatamisest, et tegutsema hakata.

Väike meenutus - Töökad Käed on pisike ideederubriik. Seni talletatud:
*dekoratiivsed padjad
*heegeldet bikiinid
*kangast kauss
*voolimismassist roos

neljapäev, 29. september 2005

Käsitööliste tiigrihüpe

Olen siin jupp aega omaette mõlgutanud, et Eesti käsitööringkonnad ei kasuta piisavalt ära interneti-ajastu võimalusi. Uute bloogide tulek on esimene märk muutusest paremuse suunas, kuid võimalusi on veel.

Rõõmustas Käsitööst loetud tõik, et ühes Hiiumaa koolis on bloogis väljtoodud linke kasutet käsitöötundides õppematerjalina. Väga hea, seda võiks kasutada ka teised õpetajad.
Kirjeldades "Month of softies" projekti, turgatas mulle pähe, et sarnast süsteemi saaks rakendada ka kooli käsitöötundides. Ehk innustaks õpilasi see, kui nad salvestavad samm-sammult oma tegemised ning riputavad need mõnda avalikku kohta üles (flickr.com; pilt.ee vms), kus teised saaksid neid näha ja ka kommenteerida. Sihuke kollektiivne tegutsemine aitab kaasa heade mõtete sünnile, sunnib ehk nii mõndagi tegelast rohkem pingutama ning võiks muuta käsitöötunnid populaarsemaks. "Rate my ar*e" asemel saaksid noored tegeleda "Rate my art" nimelise üritusega ;)
Projekti võiks laiendada koolidevaheliseks ning miks mitte väljuda riigipiiridest ning teha mõni ühine projekt mõne sõpruskooliga väljamaal, sedasi saaks harjutada ka võõrkeeli.
Kui see ei sobi, siis virtuaalseid väljanäituseid õpilaste töödest on küll lihtne korraldada. (ja ma arvan, et seda juba tehakse mõnes koolis.)

Sama asja võiks kasutada ka mõni progressiivne käsitööring, -klubi või -selts. Ringijuhendaja pildistaks memmede kudumise-heegeldamise-tikkimise-misaiganes töid in progress, seataks üles mingi galerii ning kodus ootavad kõik Leidad ja Salmed kannatlikult arvuti taga, mil lapselapselapsed juba ükskord lõpetaksid ruunskeibi või mõne muu R-tähelise väljaande ruunamise ning laseksid memmel vaadata, millega Meetad ja Almad vahepeal tegelenud on ning mida maailm nende valmiskootud käpikutest arvab.

Veel. Laias maailmas peavad nii mõnedki kauplused bloogi. (Mitmete asutuste töötajatele lausa antakse kõrgemalt poolt käsk seda teha, et ikka ajaga kaasas käia ning uusi reklaamivõimalusi ära kasutada). Mõni kohalik lõngapood võiks sama rada minna. Avaneks hea võimalus tutvustada müügilolevaid ja müügiletulevaid lõngu-tarvikuid ning näidata milliseid kauneid esemeid saab neist luua. Samuti lähendaks suhteid klientidega see, kui viimaste poolt valmiskootud-heegeldet üllitisi näidataks poe bloogis. Tegija nimi ja (soovi korral ka koduleht vms) ilusti mustvalgel kirjas. Kasu mõlemapoolne. Ja nii edasi, võimalusi miljoneid. Selline intiimsem side müüja ja ostjate vahel võiks neid teineteisele lähendada ning kaupmehele võiks sellest üksnes tulu tõusta, või mis?
Alustama peaks kohe, sest kunagi hiljem hakkavad seda ka teised tegema ning siis poleks efekt enam sama. Jõudu!

Ning kas "Käsitöö" ajakirja tegijad pole oma ajakirjale bloogi treimise peale mõelnud? Kui ajakiri hakkab ilmuma 2 korda aastas, siis saaks vahepealse aja bloogi vahendusel lugejatega suhelda. Peale ajakirja ilmumist võiks ju avaldada eseme sünniloo, -valu ja -rõõmu jms. Samuti kasutada ära usinaid käsitöölisi ning riputada ilmarahvale imetlemiseks üles nende tööd, mis valmistet ajakirjas avaldatud lõigete-skeemide järgi. Ehk ahvatleb see nii mõndagi kodanikku ajakirja ostma.

Nüüd aitab. Sain vähemalt põhi-ideed kirja. Rohkem ei jaksa momendil ära tippida.
Ainult üks asi veel (ning sellele tulin ma Triibiku sallilugu lugedes)- kas mõnes meie fotoateljees pole loodud digipildistamise teenust? Triibik näiteks ei saa uudishimulikele virtuaalsõbrannadele oma imeilusat salli näidata, sest digikas katki. Läheks tema salliga piltniku juurde, too vajutaks korra nupule ning saadaks pildi Triibikule. Voila! (äkki on juba ammu olemas, ma maakas ning tõesti ei tea, mis linnas sünnib)

kolmapäev, 28. september 2005

Mindtracks

Sharon B peab ka Mindtracks-nimelist bloogi, mis on esmajärjekorras mõeldud tema õpilastele Canberra Kunstikoolis, kuid sobib hästi ka teistele asjast huvitatutele. Puudutatakse veebinduse eri aspekte, lisaks disainile ka seda, kuidas end virtuaalses maailmas esitleda, kuidas mõelda-kirjutada-töötada vastutustundlikult. Üheks põhiülesandeks on uurida, kuidas saab nn kunstiinimene kõiki netinduse poolt pakutavaid võimalusi enese hüvanguks ära kasutada.

Ka inaminuteago's leidub mitu lugu sel teemal: näiteks Blogging and commerce for studio based artists ning Morning coffee and musing about blogs and online patronage.
Ning veel üks oluline kokkuvõte sellest, kuidas pidada head bloogi.

Käsitööbloogid

Tundub, et Eestimaad on haaranud käsitööbloogide buum. Ja see on suurepärane!
Niisiis, kribavad nobenäpud:
vanadest kaladest on Vardamooril ka "Terje's lifelong knitting";
Cairbre peab jututuba.
Uuematest blogarditest tegeleb Jutupaun käsitööga;
Elsal on blogivärk;
Oravake jagab teiega üht ja teist.
Ning ma võin pea anda, et lähiajal lisandub nii mõnigi uus tegija.

Siit ka küsimus, miks? Miks hakkasite bloogi pidama, aega ju niigi vähe ;)

Teen ise otsa lahti.
Ma sattusin blogardite maailma tänu Sharonile, kelle bloogile inaminuteago komistasin eelmisel kevadel. Enne seda puudus mul igasugune kokkupuude bloogidega. Tema lehelt leidsin loomulikult hulgaliselt teisi tegijaid ja nii see läks.
Ühes oma kirjatükis mõtiskles Sharon selle üle, kuidas saaks bloogi reklaamina kasutada üksinda oma ateljees nokitsev kunstnik. Ning ausalt, see lugu oligi ajendiks, miks kirjutama hakkasin.
Millest ning miks plaanisin kirjutada:
*talletada netist leitu - kuna tihtipeale sattusin põnevatele tegijatele, siis tundus olevat hea mõte see kuskile salvestada ning teistegagi jagada.
*samuti valdas mind toona kerge missioonitunne, tahtsin tutvustada tulevikus ka eesti tegijaid. Käsitööliit koostas toona käsitöö-andmebaasi ning ma plaanisin sealt leitud tegijate töid ka kajastada. Momendil puuduvad mul andmed kui kaugel asi on, (haridusministeerium olla ka midagi sarnast teinud ning nüüd luuakse vist üks ühine andmebaas), igaljuhul saatsin arupärimise ning ootan vastust. Folkart.ee lehelt leiab ankeedi täitmiseks nii üksikkäsitööline kui käsitööasutus/ühendus.
*tegu ka mingil määral distsiplineeriva tegevusega
*ning vähetähtis pole ka oma tööde esitlemine ning
*suhlemine samal lainel olevate inimestega. Ennevanasti olin sunnitud oma kallist kaasat käsitööalase mulinaga koormama.

teisipäev, 27. september 2005

Vivienne Garforth

Ühe tuntud ja tunnustatud Austraalia crazy quilter'i bloog. Palju silmailu ning ideid. Kellele tema looming meeldib võib veel pilte näha tema flickri albumis.

esmaspäev, 26. september 2005

Tõlkimine

Veelkord eestikeelsetest vastetest uutele tehnikatele.
Nagu siuu märkis, olla ühes raamatus tõlgitud crazy quilting hulluks tehnikaks, mis mu arust ei ole just kõige parem väljend. Kodu kauniks käsitööfoorumis pakkus "zoocoll" mitmeid päris häid lahendusi:
art quilt - lapimaal
crazy quilting - vabalapitehnika, vabalappimine (samas kasutatakse seal palju tikandeid, pitse, helmeid jm jubinaid, mis võiksid kuidagitmoodi ka nimes olla kajastatud, segatehnika??)
freeform crochet - mosaiikheegeldus, heegelmosaiik
Siin ajasin alul sõrad vastu, kuna freeform tundus hõlmavat "mosaiigist" laiemat ala. Olles aga veidi aega seda seedinud, hakkas mosaiikheegeldus mulle vägagi meeldima. Ka ingliskeelses keskkonnas on vaieldud selle üle, kus algab ja lõpeb freeform. Seda seostatakse ikkagi nonde heegellapikestega (scrumbles), samuti peetakse oluliseks, et heegeldamine toimuks eri suundades. Näiteks sellist stiili, kus kasutatakse küll erinevaid pisteid ning eri värvi ja tekstuuriga lõngu, kuid heegeldatakse edasi-tagasi ridu, kutsutakse Ameerikas hoopis chop choy või spaghetti plate ning see mahtuvat freestyle'i, kuid mitte freeformi alla.
Kui aus olla, pole suurt vahet, kuidas neid asju kutsuda, sisu on ikkagit tähtsam. Samas tundub mulle, et praegu on suurepärane võimalus suhteliselt uutele tehnikatele ise sobivad eestikeelsed vasted välja mõelda ning neid siis ühiskonnas juurutada ;)

laupäev, 24. september 2005

Bullion

Freeform heegeldamises üks enim kasutatud keerulisi pisteid on bullion ning kuna Katrin heegeldamise listis tundis selle vastu huvi, otsustasin sellel pisut põhjalikumalt peatuda.
Algatuseks tunnistan, et see, mis järgneb on puhas teooria - ma olen seda pistet paaril korral proovinud, kuid ajanappusest (loe:laiskusest) tingituna ei ole ma seda perfektselt ära õppinud ega kasutanud oma töödes.
Üks põhjustest, miks see freeformerite lemmik on, on selle piste ilus välimus ning kena kõrgendatud pind. On ju freeform tehnikas heegeldamise lahutamatuks osaks töö reljeefne pind ning erinevad tekstuurid.
Teine oluline põhjus bullioni esinemissageduses on see, et üks maailma juhtivaid freeformereid austraallanna Prudence Mapstone, kes viimastel aastatel muud ei teegi kui reisib ringi ning õpetab erinevates õpitubades, sekka kirjutab raamatuid ja on niiöelda freeformi-saadik, kasutab oma töödes väga palju just bullion pistetest moodustatud motiive. Sestap teevad seda ka tema õpilased, kes hiljem õpetavad seda oma õpilastele jne.

Teine austraallanna, Jenny Dowde, kes on kirjutanud raamatu "Freeform knitting and crochet" ning töötab parasjagu kahe uue üllitise kallal, on aga "bullioni-vastane", väites, et ta ei saa aru, miks just seda pistet nii kummardatakse. Ta on öelnud, et teda huvitab rohkem värvide mäng, ning viimasel ajal, mil saada hulganisti erilise ja efektse tekstuuriga lõngu, heegeldab ta tavaliselt üsna lihtsate pistetega (poolsambad ja ühekordsed sambad ning nendest moodustatud nupud jms) ning reljeefsuse saavutamiseks kasutab pealispinnale heegeldamist (surface crochet).

Bullioni õpetus siin.


Siit leiab lisaks joonisele ka kaks videot, mis näitavad lähedalt, kuidas selle heegeldamine käib. Esimene näitab, kuidas nõel tõmmatakse ühe ropsuga kõigist keerdudest läbi, teises tõstetakse keerud ükshaaval maha. (üsna lohakas piste tuli välja, mu arust, aga abiks sellegipoolest)
Muide, üks kaasaegse freeformi pioneeridest Sylvia Cosh, olla seda pistet kasutades alati heegelnõelale mässitud lõngakeerud pidanud ükshaaval näpuga maha tõstma.
Siin jagab Bonnie Pierce õpetussõnu bullioni ladusaks heegeldamiseks.

Olles loo juba valmis kribanud, jäi see bullion mind ikkagi kummitama. Keetsin tassikese kanget teed (lisasin mõnuga mett ja kohvikoort) ning heegeldasin kaks harjutuslapikest. (Videot polnud ma siis veel näinud, niiet minu tegevus oli tiba erinev sealsest.)
Sellegipoolest, siin nad on:




reede, 23. september 2005

Lõngajupid

Siin nad siis on, minu hinnalised lõngajupid 60 heegeldajalt üle maailma.
Üsna räsitud väljanägemisega pakk:



Kõik lõngad koos:



Ja lähemalt:





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...